*گالری ناریا*


برای سفارش به آیدی لاینم و اینستاگرامم مراجعه بفرمایید،nariahonar

مداد رنگی چیست؟

گیاهان و موجودات زنده بسیار فراوان و ریزی در سطح اقیانوس ها زندگی می کنند. روزن داران دسته ای از همین جانورانند که یک یاخته ای بوده، صدفی از جنس آهک بر اندام خود دارند. روزن داران چون می میرند صدف شان در اعماق اقیانوس ته نشین شده، به مرور زمان لایه‌ کلفتی در آن جا پدید می آورند. لایه ها نیز پیوسته افزوده می شوند. سپس بر اثر فشردگی و چسبیدن این لایه ها بر روی هم، سنگ آهک نرمی درست می شود که آن را گچ تخته سیاه می خوانیم. اکنون صدها سال است که بشر به وجود چنین سـنگ آهک نرمی دست یافته و از آن بهـره های گوناگونی برده است. یکی از این بهره ها هم آن بوده که به وسیله آن مداد رنگی ساخته است. نوعی از سنگ آهک نرم به نام«خاک قرمز» از قدیم در تهیه مداد رنگی مصـرف داشـته، ولی اکنون ما به کمک ترکیباتی که خود پدید آورده ایم نیز مداد رنگی می سازیم. امروزه ما برخی از انواع رس را برداشته، اندکی مواد رنگی بر آن ها می افزاییم. سپس برای آن که خوب سفت شود نوعی چسب هم با آن مخلوط می کنیم.

 
 
 

برای تهیه مداد رنگی های گوناگون، رنگریزه های مختلفی را به مقدار متفاوت در«رس» به کار می بریم. از این رو، هر رنگی که بخواهیم می توانیم به این شیوه فراهم آوریم. شاید شما تصور کنید که مداد رنگی فقط برای سرگرمی کودکان است، ولی نه؛ چه، مداد رنگی در تاریخ هنر بشری نقش بسیار مهمی بازی کرده است. در آغاز قرن 16 هنرمندان بیشتر با گچ سیاه و صفحه سفید کار می کردند. ولی بعد به فکر افتادند که آثار خود را رنگارنگ عرضه نمایند. برای این منظور، گچ سیاه را آمیخته با کمی رنگ سفید بر کاغذ رنگی می کشیدند. سپس با مداد رنگی قرمز، سیاه و سفید روی کاغذهای رنگی نقاشی می کردند. سرانجام هنرمند بزرگ فرانسوی واتو مداد رنگی قرمز را به شیوه های شگرفی به کار گرفت و او بدین شیوه دری به جهان هنر گشود.
اگر به نقاشی علاقه مندید ولی هنوز با رنگ روغن کار نکرده اید بی شک از تمـاشای برخـی آثار هنرمندان تحت تأثیر قرار می گیرید، مانند: هلباین، وان دایک، تتسیانو و تینورتو. از این هنرمندان شاهکارهایی بر جای مانده که همه با گچ و مداد رنگی نقاشی شده اند. میکل آنژ و لئوناردو داوینچی نیز با گچ و مداد رنگی آثار شگرف و جاودانه ای پدید آورده اند.

   + samira - ۱٢:٥٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱٠/٢۱